Dobry szalunek to podstawa!

Chyba każdy, kto miał do czynienia z budową własnego domu, czy pracą związaną z sektorem budowlanym wie doskonale o tym, że od tego jak przygotowane są poszczególne elementy inwestycyjne zależeć może powodzenie danej budowy.

Bezwzględną koniecznością wysokiej jakości wykonania muszą się charakteryzować przede wszystkim wszelkiego rodzaju szalunki w budownictwie, gdyż od nich wiele zależy.Zalewając fundamenty, schody czy strop koryta z szalunków muszą być bardzo dobrze i solidnie wykonane. Jest to niezbędne, gdyż muszą pomieścić w sobie wielki napór betonu, który posiada dużą gęstość, co czyni z niego niezwykle masywny element końcowy używany powszechnie w budownictwie. Szalując poszczególne elementy inwestycji należy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach koryt przed ich rozerwaniem. Pewnie niejednokrotnie na własne oczy przekonał się każdy z nas, że stygnący beton może generować bardzo wielkie naprężenia, które mogą niszczyć szalunki i przybierać formę, której nie zakładaliśmy.

Nacieki, wycieki, które trzeba skuwać to tylko nieliczne i bardzo łagodne efekty niedopilnowania prawidłowego wykonania szalunków. Czasami zdarzają się wręcz katastrofy takie jak zerwanie szalowanego stropu i wlanie się betonu do środka obiektu, gdyż szalunek mógł zostać wykonany nieprawidłowo lub z wadliwych materiałów czy deskowań. Jest to wówczas ogromny problem dla inwestora, a jeszcze większy dla wykonawcy, gdyż będzie on zapewne pociągany do odpowiedzialności za wykonane szkody, które mogą być różnych rozmiarów – w zależności od inwestycji.
Dobrze więc korzystać z pewnych rozwiązań w przypadku szalowania poszczególnych etapów inwestycji. Bezwzględnie dobrym rozwiązaniem jest wynajem gotowych szalunków od firm budowlanych. „Szalunki wynajem” wbrew pozorom jest często wpisywaną frazą w wyszukiwarkach internetowych. Zastosowanie pewnych rozwiązań, mimo może trochę wyższych kosztów daje jednak pewność że inwestycja została zrealizowana z dbałością o szczegóły i w sposób pewny.