Ile kosztuje międzynarodowy transport zwłok z zagranicy?

Jeżeli twój bliski zmarł za granicą, na pewno wiesz, że teraz musisz zadbać o to, aby w jakiś sposób przewieźć jego ciało do swojego kraju. O dziwo nie będzie to wcale aż tak skomplikowane i trudne, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. W dopełnieniu wszystkich formalności pomogą ci domy i zakłady pogrzebowe. Do nich na pewno prędzej czy później będziesz musiał się zwrócić. A im szybciej to zrobisz, tym szybciej uda ci się doprowadzić sprawę do końca i pożegnać zmarłego w godnych warunkach.

Na rynku występuje zresztą wiele takich domów pogrzebowych, które samodzielnie – w imieniu swojego klienta – zajmują się sprowadzaniem zwłok z zagranicy. Oczywiście z takiej usługi wolno ci jak najbardziej skorzystać i prawdopodobnie powinieneś to zrobić, ale mimo wszystko dobrze by było, gdybyś zorientował się w tym, jak to się wszystko organizuje. Międzynarodowy transport zmarłych wymaga oczywiście znajomości polskich przepisów prawnych. Interesująca będzie dla ciebie ustawa, która weszła w życie w 1959 roku, a która mówi właśnie o tym, jak należy sprowadzać zwłoki zmarłych z zagranicy do polskiego kraju. Pamiętaj, że prawo do załatwienia takich formalności mają tylko i wyłącznie krewni zmarłego do czwartego stopnia pokrewieństwa. Małżonkowie oczywiście też mogą się wszystkim zająć. Jeżeli więc zmarły był twoim mężem lub żoną, masz pełne prawo do sprowadzenia jego zwłok z zagranicy.

Z całą pewnością ważna będzie też dla ciebie cena takiej usługi. A ona zależy akurat od kilku kluczowych czynników. Na cenę transportu zwłok wpłynie na pewno konkretne miejsce, z którego te zwłoki będą sprowadzane. Jeżeli z uwagi na jego lokalizację trzeba będzie przewieźć ciało przy użyciu promu bądź samolotu, zaistnieje potrzeba uiszczenia dodatkowej opłaty. Musisz także sprawdzić, jakie opcje oferują ci poszczególne linie lotnicze. Niektóre z nich nie pozwalają bowiem na przewożenie zwłok w trumnach, a proponują jedynie transport samych urn. Oczywiście gdy ciało zmarłego trafi już do twojego kraju, trzeba będzie zorganizować jego dalszy transport. W tym przypadku również potrzebne będą pewne specjalne zezwolenia, które sam musisz uzyskać. Ogólnie rzecz biorąc przewóz zwłok z zagranicy nie jest jednak czymś szczególnie skomplikowanym. Na pewno sobie z nim poradzisz. Zwłaszcza jeśli zrobisz to z pomocą doświadczonego i dbającego o swoich klientów domu pogrzebowego.

Przechodząc do cen, spokojnie można podać tutaj kilka konkretnych stawek. Za sprowadzenie zwłok z Anglii do swojego kraju powinieneś zapłacić gdzieś w okolicach sześciu czy siedmiu tysięcy złotych. Nieco więcej będzie kosztować przewiezienie ciała z Francji lub Norwegii, a najwięcej – z Irlandii. Akurat w tym przypadku cena nie powinna grać jednak większej roli. Chcesz przecież godnie pożegnać zmarłego, a w tym celu po prostu musisz w jakiś sposób dostarczyć jego ciało do swojego kraju.